- Pomysły na zabawy z dziećmi
- Porady, ciekawostki
- Bardzo ważne dla Rodziców
- Adaptacja dziecka w przedszkolu
- Jak zbudować dobre relacje między nauczycielami a rodzicami?
- Samoobsługa dziecka
- Depresja u dzieci
- Jak nauczyć dziecko wydmuchiwać nos?
- Domowe zabawy sensoryczne dla dzieci w wieku poniemowlęcym i przedszkolnym
- Książki, które warto przeczytać
- Czy Twoje dziecko siada w ten sposób?
- Kiedy i jak udostępniać dzieciom i smartfon?
- Media – ich wpływ na dzieci w wieku przedszkolnym
- Dzieci w wirtualnym świecie
- 6 powodów by ograniczyć oglądanie telewizji
- Wymuszanie przez dzieci
- Rola aktywności fizycznej w rozwoju dzieci w wieku przedszkolnym
- 12 sposobów na wspieranie rozwoju mowy dziecka
- Jak rodzice mogą wspierać przygotowanie dziecka do szkoły?
- Osiągnięcia rozwojowe sześciolatka
- Co ma ręka do mówienia?
- Gdy przedszkolak nie chce jeść
- Dekalog dobrego rodzicielstwa
- Nadwrażliwość w obrębie jamy ustnej przyczyną niechęci do jedzenia
- Jak zachęcić dziecko do sprzątania?
- Jak wspierać? Bajka dla dzieci o wojnie w Ukrainie.
- Bajki na dobranoc. 7 zalet, za które dziecko ci podziękuje w przyszłości
- Maria Montessori o wychowaniu dziecka w rodzinie. Odniesienie do współczesności.
- Będę przedszkolakiem
- Trzylatek w przedszkolu
- Proste zabawy rozwijające zdolności zapamiętywania i koncentracji uwagi
- O zabawach paluszkowych słów parę...
- Buraki dla dziecka?
- Jak przygotować dziecko do przedszkola?
- Leworęczność to nie problem
- Wskazówki dla rodziców
- Jak przekonać dziecko do jedzenia warzyw?
- Zabawy sensoryczne w domu
- Pomysły na letnie zabawy
- Czy przedszkolak może bezpiecznie korzystać z smartfona?
- Tabletowe dziecko
- Znaczenie wycieczek i spacerów w rozwoju dziecka w wieku przedszkolnym
- Rodzinny posiłek – dramat czy radosne wspomnienie?
- Kusząca słodycz - czy da się ją czymś zastąpić?
Będę przedszkolakiem
Droga Mamo! Drogi Tato!
Twoje dziecko za chwilę stanie się przedszkolakiem. To będzie wielka chwila nie tylko dla niego, ale też dla Ciebie i całej rodziny. To będzie wielkie wydarzenie, a może nawet i stres… Z domu, w którym czuje się najlepiej ma przyjść do miejsca, które będzie jego drugim domem. To również od Was drodzy Rodzice zależeć będzie, jak szybko to się stanie. Dlatego przeczytajcie parę słów, które tu dla Was mamy. Prosimy skorzystajcie z naszych rad i wskazówek, a na pewno wszystkim będzie łatwiej przeżyć rozstanie.
Organizacja pracy przedszkola
Nasze przedszkole czynne jest w godz. 6.00 – 16.00
Dzieci przyprowadzamy do godziny 8.00. Cenimy sobie punktualność i m.in. takich wartości uczymy w naszej placówce. Prosimy więc, aby jeśli to możliwe nie przychodzić na „ostatnią minutę” i nie rozstawać się w pośpiechu. Spokojne pożegnanie to jeszcze chwila na przytulaski i buziaki potrzebne dzieciom ( wszak nie będą widziały mamy i taty kilka godzin ). Jeżeli pociechę będzie odbierać z przedszkola ktoś inny niż rodzice, to potrzebne jest pisemne upoważnienie ( na druku przygotowanym przez placówkę). Osobie nieupoważnionej dziecko nie zostanie wydane.
Rodzicu- przygotuj samego siebie
Decyzja o posłaniu dziecka do przedszkola powinna być konsekwentnie realizowana. Dziecko nie powinno widzieć na Waszej twarzy wahania, nie powinno się też dyskutować o tym, czy przedszkole jest dobre, czy złe. Najlepiej jeśli pójście do przedszkola traktuje się jako oczywistość. Przecież mama i tata też chodzą do pracy, starsze rodzeństwo do szkoły…a młodsze właśnie do przedszkola.
Opowiedz o przedszkolu
Powiedz dziecku, kto je będzie przyprowadzał i odbierał. Opowiedz co będzie robiło , zapewnij, że nauczy się wielu rzeczy oraz pozna kolegów i koleżanki. Nigdy nie strasz przedszkolem. Odwołuj się do pochwał np. sam założyłeś kurtkę- zupełnie jak prawdziwy przedszkolak…Dobre nastawienie to przynajmniej połowa sukcesu!
Naucz dziecko samodzielności
Do tej pory pomagaliście swojemu dziecku podczas mycia, ubierania się czy jedzenia. Teraz w dużej mierze będzie musiało sobie radzić samo ( oczywiście w miarę swoich możliwości ). Poćwiczcie jeszcze w domu samodzielne jedzenie, picie z kubka, mycie rąk, ubieranie się. Na pierwsze przedszkolne tygodnie dobierz ubranka, które łatwo się zdejmują. Dobrym pomysłem jest również to, aby iść z dzieckiem na zakupy, by samo mogło wybrać sobie worek, kapcie itp….Pozwoli mu to bardziej emocjonalnie związać się z przedszkolem.
Na rozłąkę nie ma rady…
Najlepiej przyjść do przedszkola parę minut wcześniej, aby nie wprowadzać atmosfery nerwowości i pośpiechu. Potem drogi Rodzicu należy czule , lecz stanowczo i konsekwentnie pożegnać się i wyjść. Uwierz, że im krócej będzie trwało rozstanie, tym lepiej dla dziecka. Ono za chwilę zacznie bawić się z dziećmi i przestanie płakać lub rozmyślać.
Nie bój się płaczu dziecka
Płacz jest naturalną reakcją. W ten sposób dziecko wyraża swoje uczucia, które wynikają z niepewności i lęku przed nową sytuacją. Płacz minie, gdy tylko poczuje się bezpieczne.
Maskotka
Dziecku będzie raźniej, gdy do przedszkola odprowadzi go ulubiona maskotka. Zapewnij malucha, że zabawka będzie cały czas czekała na przedszkolaka w domu ( a może przyjdzie go odebrać ?)
Dużo miłości
W pierwszych przedszkolnych dniach poświęć dziecku więcej czasu niż zwykle. Pytaj nie tylko o to, czy zjadło zupkę, ale też o to, jak sobie dało radę w nowej sytuacji…Pytaj o to, co działo się w przedszkolu i czego się nauczyło. I przede wszystkim przytulaj !
Bądź w kontakcie z wychowawczynią
Rozmawiaj z wychowawczynią, jeśli Cię coś niepokoi lub z czegoś się cieszysz. Od wychowawczyni uzyskasz informacje, jak dziecko radzi sobie w ciągu dnia.
Jeśli zdarzy się wpadka…
Może zdarzyć się, że w pierwszych dniach przydarzy się „majteczkowa” wpadka. Przyczyny mogą być błahe np. maluch pochłonięty był zabawą, nie dał rady szybko zdjąć spodenek lub wstydził się poprosić o pomoc.. Bądź wyrozumiały i uszykuj dodatkową bieliznę i ubranko na zmianę.
I na koniec…
Jeśli Twoja pociecha mimo wszystko bardzo przeżywa rozstanie i nie chce chodzić do przedszkola- nie poddawaj się i nie zostawiaj dziecka w domu tylko dlatego, że płacze. Wspieraj je w adaptacji do przedszkola. Warto też pamiętać, że tego rodzaju sytuacje jeszcze wielokrotnie będą na dziecko w życiu czekać. Pójście do szkoły, czasem przeprowadzka, egzaminy, prac itp.- wszystko to będą sytuacje stresujące, z którymi trzeba sobie dawać radę w życiu.
Mamo, Tato…pamiętaj, że oddajesz swoje dziecko w miejsce, które ono tak naprawdę bardzo lubi ( jeśli nawet nam wydaje się, że jest inaczej )
Z najlepszymi życzeniami udanego startu
Dyrekcja, Nauczyciele i Pracownicy Przedszkola