- Pomysły na zabawy z dziećmi
- Porady, ciekawostki
- Bardzo ważne dla Rodziców
- Adaptacja dziecka w przedszkolu
- Jak zbudować dobre relacje między nauczycielami a rodzicami?
- Samoobsługa dziecka
- Depresja u dzieci
- Jak nauczyć dziecko wydmuchiwać nos?
- Domowe zabawy sensoryczne dla dzieci w wieku poniemowlęcym i przedszkolnym
- Książki, które warto przeczytać
- Czy Twoje dziecko siada w ten sposób?
- Kiedy i jak udostępniać dzieciom i smartfon?
- Media – ich wpływ na dzieci w wieku przedszkolnym
- Dzieci w wirtualnym świecie
- 6 powodów by ograniczyć oglądanie telewizji
- Wymuszanie przez dzieci
- Rola aktywności fizycznej w rozwoju dzieci w wieku przedszkolnym
- 12 sposobów na wspieranie rozwoju mowy dziecka
- Jak rodzice mogą wspierać przygotowanie dziecka do szkoły?
- Osiągnięcia rozwojowe sześciolatka
- Co ma ręka do mówienia?
- Gdy przedszkolak nie chce jeść
- Dekalog dobrego rodzicielstwa
- Nadwrażliwość w obrębie jamy ustnej przyczyną niechęci do jedzenia
- Jak zachęcić dziecko do sprzątania?
- Jak wspierać? Bajka dla dzieci o wojnie w Ukrainie.
- Bajki na dobranoc. 7 zalet, za które dziecko ci podziękuje w przyszłości
- Maria Montessori o wychowaniu dziecka w rodzinie. Odniesienie do współczesności.
- Będę przedszkolakiem
- Trzylatek w przedszkolu
- Proste zabawy rozwijające zdolności zapamiętywania i koncentracji uwagi
- O zabawach paluszkowych słów parę...
- Buraki dla dziecka?
- Jak przygotować dziecko do przedszkola?
- Leworęczność to nie problem
- Wskazówki dla rodziców
- Jak przekonać dziecko do jedzenia warzyw?
- Zabawy sensoryczne w domu
- Pomysły na letnie zabawy
- Czy przedszkolak może bezpiecznie korzystać z smartfona?
- Tabletowe dziecko
- Znaczenie wycieczek i spacerów w rozwoju dziecka w wieku przedszkolnym
- Rodzinny posiłek – dramat czy radosne wspomnienie?
- Kusząca słodycz - czy da się ją czymś zastąpić?
Adaptacja dzieci w przedszkolu
Adaptacja to trudny czas dla dzieci, rodziców i nauczycieli. Od dzieci ,wymaga nie tylko przystosowania się do nowych warunków otoczenia, poznania nowej organizacji dnia, zaakceptowania innej niż do tej pory pozycji społecznej – w przedszkolu przebywają przecież w licznej grupie rówieśniczej – ale przede wszystkim nierozerwalnie łączy się z rozstaniem z rodzicami.
Co zrobić żeby pomóc dzieciom, przetrwać ten trudny czas?
Przed wyjściem do przedszkola
Stwórzcie kochani Rodzice poranny rytuał, to da dziecku poczucie bezpieczeństwa. Może to być wspólna pięciominutowa zabawa, wysłuchanie lub zaśpiewanie ulubionej piosenki, a może opowiecie dziecku historię o tym jak Wy chodziliście do przedszkola?
W szatni przedszkolnej
Spróbujcie żegnać się czule, ale szybko. Wiemy, jakie to trudne, ale postarajcie się uodpornić na dziecka łzy. Pamiętajcie, że one są sposobem na stres i rozstanie. Zwykle jednak szybko dziecko zapominam o smutku. Pamiętajcie, że Rodziców zdenerwowanie i niepewność wyczuje dziecko natychmiast a wtedy … będzie protestować jeszcze głośniej.
Zawsze dotrzymujcie danego słowa
Zawsze mówcie dziecku, co zamierzacie. Jeśli będziecie chcieli wyjść z przedszkola powiedzcie o tym, nawet jeśli wiecie, że się rozpłaczę. Nie martwcie się, o swoje pociechy. Jest zawsze Pani wychowawczyni, która na pewno dziecko przytuli. Jeśli będziecie chcieli powiedzieć, o której dziecko odbierzecie, lepiej jak usłyszy, że przyjdziecie po obiedzie, po odpoczynku, po podwieczorku.
Rozmawiajcie pozytywnie o przedszkolu
Pamiętajcie, że wszystko, co mówicie na temat przedszkola wpływa na to jak w nim się czuję. Wiemy, że macie prawo do przeżywania własnych emocji - ale to są sprawy dorosłych. Dziecko bardzo chciałoby słyszeć jedynie spokojne i pełne szacunku opinie. Motywujcie pociechy do przedszkola w sposób pozytywny – podkreślając często ile już udało mi się osiągnąć.
Odbiór dziecka z przedszkolaPytajcie wychowawcę nie tylko o to, czy Wasza dziecko zjadło obiad, ale jakie poczyniło postępy, czy nawiązuje kontakty z rówieśnikami, w jakim stopniu jest samodzielne.
Nigdy nie porównujcie swojej pociechy do innych dzieci. Nie ma reguły, co do czasu trwania i przebiegu adaptacji.
Samodzielność
Rodzicu, pomóż dziecku stać się samodzielnym przedszkolakiem. Bądźcie cierpliwi, kiedy Wasza pociecha sama długo się ubiera, zakłada i wiąże buty, je samodzielnie posiłek czy radzi sobie w toalecie. Bądźcie przy dziecku i wspierajcie, ale nie wyręczajcie w tych czynnościach.Za rok będziecie wspominać dziecka pierwsze kroki w przedszkolu patrząc na to jakie jest samodzielne i ile już umie !!!
Każde dziecko jest indywidualnością, rozwija się we właściwym dla siebie tempie, w odmiennych warunkach środowiskowych, z łatwością nabiera jednych umiejętności, podczas gdy inne sprawiają mu trudności. Nie możemy zakładać, że proces adaptacji zakończą równolegle wszystkie dzieci i że będzie on wymagał podobnych wysiłków ze strony rodziców i nauczycieli. Dziecko ma prawo do przeżywania adaptacji we właściwy dla siebie sposób, także płacząc. Zadaniem dorosłych jest wspieranie dziecka w procesie adaptacji, poprzez celowe, przemyślane działania dostosowane do jego indywidualnych potrzeb i możliwości.
Dobra adaptacja to proces staranie przygotowany, w którym przedszkole i środowisko domowe współpracując wspierają dziecko w nowej sytuacji. Moment pójścia do przedszkola jest bardzo ważnym wydarzeniem. Te pierwsze doświadczenia społeczne często odbijają się na dalszym życiu dziecka. Otoczone, dotychczas, troską i uwagą rodziny nagle znajduje się w miejscu, gdzie wszystko jest obce, inne: przedmioty, osoby, rytm dnia. Niektóre dzieci są wówczas zaciekawione. Inne są niespokojne, niepewne, boją się zostać same, bez rodziców. Ich poczucie bezpieczeństwa zostaje zachwiane. Warto do adaptacji podejść z rozwagą i zaangażowaniem, a takie postępowanie na pewno przyniesie pozytywne rezultaty. Nagrodą będzie uśmiech małego przedszkolaka, zadowolenie rodziców i efektywna, spokojna praca nauczycieli.