• Historia szkoły

Nasza szkoła ma długą historię. Najstarszy budynek powstał w 1882 r. (wg wykonanej fotografii kamienia węgielnego).

W okresie zaboru pruskiego polskie dzieci uczyły się w nim w języku niemieckim. W okresie międzywojennym istniała szkoła pięcioklasowa, w której pracowało dwóch nauczycieli; nauka odbywała się w języku ojczystym. Po wybuchu II wojny światowej naukę przeniesiono do zaadaptowanego budynku szkolnego w Lubochni. Uczyła tam nauczycielka pochodzenia niemieckiego i lekcje były prowadzone w języku niemieckim. Budynek szkolny w Szczytnikach Duchownych przeznaczono na bazę dla niemieckich wojsk. Po zakończeniu okupacji wznowiono edukację w siedmioklasowej szkole podstawowej. Pierwszym powojennym kierownikiem był. P. Lawrens, następnie p. Laskowski, w latach siedemdziesiątych p. Hatłas, p. Powierza. Od 1977 r., aż do 2006 roku nieprzerwanie ośmioklasową szkołą kierował p. Jerzy Adamski. Za jego kadencji zostaje wybudowany kompleks boisk szkolnych w czynie społecznym, nagrodzony przez Ministra Edukacji Narodowej oraz sala gimnastyczna oddana do użytku w 1997 r.

Po wprowadzeniu reformy oświaty (1 września 1999 roku) utworzono gimnazjum z Filią w Zdziechowie, którego dyrektorem został p. Adam Cieślewicz. Do szkoły podstawowej przyłączono oddział filialny w Mnichowie z klasami łączonymi 0-I, II-III. Taki stopień organizacyjny funkcjonował do 2004 roku, w którym powołano Zespół Szkolno – Gimnazjalny. W skład zespołu wchodziła szkoła podstawowa z oddziałem filialnym w Mnichowie oraz gimnazjum. Obowiązki dyrektora zespołu pełnił p. Jerzy Adamski. 1 września 2006 roku na stanowisko dyrektora Zespołu Szkolno – Gimnazjalnego powołano p. Jarosława Kusza, który do roku 2014 pełnił tę funkcję. Obecnie stanowisko to objęła p. Teresa Zielińska. Ważnym wydarzeniem w życiu szkoły było oddanie do użytku w roku 2006 stołówki szkolnej. 28 maja 2007 roku nasz zespół otrzymał imię ks. Jana Twardowskiego. Od 1 września 2007 roku działa przedszkole w zaadaptowanych pomieszczeniach starego budynku szkoły. Historycznym wydarzeniem było też wręczenie i poświęcenie sztandaru w dniu 19 stycznia 2008 roku. Naszym mottem umieszczonym na sztandarze są słowa księdza – poety: „Mądrość to dążenie do pełni”.