- Pomysły na zabawy z dziećmi
- Porady, ciekawostki
- Bardzo ważne dla Rodziców
- Adaptacja dziecka w przedszkolu
- Jak zbudować dobre relacje między nauczycielami a rodzicami?
- Samoobsługa dziecka
- Depresja u dzieci
- Jak nauczyć dziecko wydmuchiwać nos?
- Domowe zabawy sensoryczne dla dzieci w wieku poniemowlęcym i przedszkolnym
- Książki, które warto przeczytać
- Czy Twoje dziecko siada w ten sposób?
- Kiedy i jak udostępniać dzieciom i smartfon?
- Media – ich wpływ na dzieci w wieku przedszkolnym
- Dzieci w wirtualnym świecie
- 6 powodów by ograniczyć oglądanie telewizji
- Wymuszanie przez dzieci
- Rola aktywności fizycznej w rozwoju dzieci w wieku przedszkolnym
- 12 sposobów na wspieranie rozwoju mowy dziecka
- Jak rodzice mogą wspierać przygotowanie dziecka do szkoły?
- Osiągnięcia rozwojowe sześciolatka
- Co ma ręka do mówienia?
- Gdy przedszkolak nie chce jeść
- Dekalog dobrego rodzicielstwa
- Nadwrażliwość w obrębie jamy ustnej przyczyną niechęci do jedzenia
- Jak zachęcić dziecko do sprzątania?
- Jak wspierać? Bajka dla dzieci o wojnie w Ukrainie.
- Bajki na dobranoc. 7 zalet, za które dziecko ci podziękuje w przyszłości
- Maria Montessori o wychowaniu dziecka w rodzinie. Odniesienie do współczesności.
- Będę przedszkolakiem
- Trzylatek w przedszkolu
- Proste zabawy rozwijające zdolności zapamiętywania i koncentracji uwagi
- O zabawach paluszkowych słów parę...
- Buraki dla dziecka?
- Jak przygotować dziecko do przedszkola?
- Leworęczność to nie problem
- Wskazówki dla rodziców
- Jak przekonać dziecko do jedzenia warzyw?
- Zabawy sensoryczne w domu
- Pomysły na letnie zabawy
- Czy przedszkolak może bezpiecznie korzystać z smartfona?
- Tabletowe dziecko
- Znaczenie wycieczek i spacerów w rozwoju dziecka w wieku przedszkolnym
- Rodzinny posiłek – dramat czy radosne wspomnienie?
- Kusząca słodycz - czy da się ją czymś zastąpić?
BAJKI NA DOBRANOC DLA DZIECI.
7 ZALET, ZA KTÓRE DZIECKO CI PODZIĘKUJE W PRZYSZŁOŚCI
Większość rodziców wie, że warto czytać dzieciom. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, jakie dokładnie korzyści ma opowiadanie bajek. Wymieniamy 7 zalet, dla których warto wprowadzić taki rytuał co wieczór. Mogą mieć one duży wpływ na przyszłość malucha.
Okres dorastania to idealny moment, aby zaszczepić pewne wzorce, zachowania w dziecku i rozwinąć jego wrażliwość. Jedną z najlepszych metod jest czytanie i opowiadane mu bajek. Zalet takiego sposobu spędzania czasu jest jeszcze więcej. Wymieniamy siedem powodów, dla których warto wprowadzić ten wieczorny rytuał.
1. Rozwijanie wyobraźni
Bajki wprowadzają dzieci w świat pełen niesamowitych miejsc i fantastycznych bohaterów. To doświadczenie wyzwala w dziecku kreatywność i wzbudza ciekawość świata. Jeśli czytasz bajki w ciekawy sposób, maluch może zadawać wiele rozmaitych pytań. Warto równie ciekawie na nie odpowiadać. Taka interakcja to znak, że wyobraźnia dziecka działa i ma ono chęć poznawania świata. To bardzo przydatna cecha w przyszłości.
2. Wzbogacanie słownictwo
Maluchy najskuteczniej uczą się poprzez zabawę. Opowiadanie im bajek to ciekawa rozrywka i jednocześnie okazja do rozwijania elokwencji. Podczas słuchania czytanych przez rodziców bajek, dziecko uczy się nowych słów, poprawności gramatycznej i stylistycznej wypowiedzi. Jeśli bajki staną się codzienną, wieczorną rutyną, możliwe, że dziecko w przyszłości także chętnie będzie sięgało po książki i w ten sposób rozwijało umiejętności językowe.
3. Rozwijanie inteligencji emocjonalnej
Czytając bajki na dobranoc, uczymy dziecko pozytywnych postaw wobec życia. M.in. pokazując zachowania postaci z książek jako pozytywne, wyrabiamy w pociechach właściwy stosunek do ludzi, kształtujemy jego nawyki, przekonania i charakter. Rozwijamy wrażliwość i empatię. Dzieci po usłyszeniu bajek chętnie wcielają się w role bohaterów. Stają się bardziej wyrozumiałe dla innych. Przekaz i morał bajek pozwala im także lepiej zrozumieć otaczający je świat.
4. Lepsza pamięć i koncentracja
Czytanie poprawia koncentrację i rozwija pamięć dziecka. Żeby przyswoić informacje, pociecha musi uważnie wsłuchać się w opowieść. Jeśli w bajce jest dużo wartościowych treści, maluch zdobywa wiedzę o świecie. Z pewnością będzie w przyszłości wdzięczna za pomoc w wykształtowaniu umiejętności skupiania się, rozumienia i zapamiętywania.
5. Znajomość wiedzy o świecie
Czytanie dzieciom bajek poszerza ich gamę zainteresowań, wzbudza ciekawość świata. Co za tym idzie? Chęć rozwijania różnych pasji. Większa znajomość wiedzy o środowisku (np. w bajkach, w których postacie dbają o naturę), o społeczeństwie (w książkach, w których poruszane są kwestie relacji rodzinnych, przyjacielskich). Bajki pomagają lepiej zrozumieć otaczającą dzieci rzeczywistość. Dostarczają ogrom wiedzy w sposób, który maluchom się podoba, czyli dzięki interesującym postaciom, historiom i rysunkom.
6. Więź między rodzicem a dzieckiem
Przeglądając i czytając razem bajki, spędzamy czas z dzieckiem. Dajemy mu wówczas niezbędną do prawidłowego rozwoju bliskość, której nie zastąpi telewizja ani komputer. Dzieci, które otrzymują od początku zainteresowanie, wsparcie i bliskość rodzina, są wdzięczne i chętnie spędzają z nimi czas nawet wtedy, gdy dorosną. Czytanie bajek dziecku zadziała więc także korzystnie na waszą relację, która odpowiednio pielęgnowana, zostanie na zawsze.
7. Dobry sen i wyciszenie
W obecnych czasach, w których dominują technologie, czytanie dziecku bajek pozwala mu odpocząć od nadmiaru bodźców. Dobrze jest zatem wybrać taką formę spędzenia wieczoru, by maluch mógł lepiej zasnąć i się wyciszyć. A dobry sen i odpoczynek to wsparcie dla odporności.
Czytanie i opowiadanie dziecku bajek, oddziałuje na jego sferę: psychiczną, emocjonalną, intelektualną i społeczną, dlatego szczerze zachęcamy do wprowadzenia tego rytuału przed snem maluszka.
Źródło: Internet, eDziecko.pl