- Pomysły na zabawy z dziećmi
- Porady, ciekawostki
- Bardzo ważne dla Rodziców
- Adaptacja dziecka w przedszkolu
- Jak zbudować dobre relacje między nauczycielami a rodzicami?
- Samoobsługa dziecka
- Depresja u dzieci
- Jak nauczyć dziecko wydmuchiwać nos?
- Domowe zabawy sensoryczne dla dzieci w wieku poniemowlęcym i przedszkolnym
- Książki, które warto przeczytać
- Czy Twoje dziecko siada w ten sposób?
- Kiedy i jak udostępniać dzieciom i smartfon?
- Media – ich wpływ na dzieci w wieku przedszkolnym
- Dzieci w wirtualnym świecie
- 6 powodów by ograniczyć oglądanie telewizji
- Wymuszanie przez dzieci
- Rola aktywności fizycznej w rozwoju dzieci w wieku przedszkolnym
- 12 sposobów na wspieranie rozwoju mowy dziecka
- Jak rodzice mogą wspierać przygotowanie dziecka do szkoły?
- Osiągnięcia rozwojowe sześciolatka
- Co ma ręka do mówienia?
- Gdy przedszkolak nie chce jeść
- Dekalog dobrego rodzicielstwa
- Nadwrażliwość w obrębie jamy ustnej przyczyną niechęci do jedzenia
- Jak zachęcić dziecko do sprzątania?
- Jak wspierać? Bajka dla dzieci o wojnie w Ukrainie.
- Bajki na dobranoc. 7 zalet, za które dziecko ci podziękuje w przyszłości
- Maria Montessori o wychowaniu dziecka w rodzinie. Odniesienie do współczesności.
- Będę przedszkolakiem
- Trzylatek w przedszkolu
- Proste zabawy rozwijające zdolności zapamiętywania i koncentracji uwagi
- O zabawach paluszkowych słów parę...
- Buraki dla dziecka?
- Jak przygotować dziecko do przedszkola?
- Leworęczność to nie problem
- Wskazówki dla rodziców
- Jak przekonać dziecko do jedzenia warzyw?
- Zabawy sensoryczne w domu
- Pomysły na letnie zabawy
- Czy przedszkolak może bezpiecznie korzystać z smartfona?
- Tabletowe dziecko
- Znaczenie wycieczek i spacerów w rozwoju dziecka w wieku przedszkolnym
- Rodzinny posiłek – dramat czy radosne wspomnienie?
- Kusząca słodycz - czy da się ją czymś zastąpić?
JAK ZBUDOWAĆ DOBRE RELACJE MIĘDZY
NAUCZYCIELAMI A RODZICAMI ?
Relację między rodzicami a nauczycielami w przedszkolu to sprawa niezwykle skomplikowana, wymagająca wiele taktu, zrozumienia, niejednokrotnie ustępstw i dostosowania się do oczekiwań i wymagań każdej ze stron.
CZY JEST PRZEPIS NA UDANE RELACJE?
Nie ma idealnej instrukcji, zarówno dla rodziców, jak i dla nauczycieli chcących nawiązać prawidłowe stosunki, które zaowocują zgodną współpracą dla dobra dzieci. Jednak można wyróżnić cztery filary, na których opiera się nauczycielsko-rodzicielska relacja i które odpowiednio zbudowane będą stanowić o stabilności i sile całej konstrukcji.
PO PIERWSZE ZAUFANIE
Bez niego współpraca między rodzicami a nauczycielami nie ma racji bytu. Rodzice muszą zaufać nauczycielowi, że ten zaopiekuje się odpowiednio dzieckiem . Rozumiemy nerwy rodziców, wszak oddają swój największy skarb pod opiekę obcej osoby.
Na całe szczęście te obce osoby, zgodnie z wymaganiami i prawem oświatowym, nie są przypadkowymi ludźmi , ale wykwalifikowanymi i wykształconymi nauczycielkami, które znają się na swojej pracy i wiedzą jak postępować z dziećmi. Mało tego, są kontrolowane, sprawdzane i monitorowane przez nadzór pedagogiczny wewnątrz placówki i z kuratorium. Warto dodać, że są to osoby, które swoją pracę wybrały nie z przypadku i naprawdę lubią spędzać czas z dziećmi.. Najważniejsze jest by nie bać się ze sobą rozmawiać i zadawać pytania, wyjaśniać wszystkie niejasności.
PO DRUGIE SZCZEROŚĆ
Szczerość jest podstawą, bez której trudno jest pomóc dziecku z jakimiś trudnościami i stworzyć optymalne warunki do rozwoju malucha. Nikt z nas nie lubi być oszukiwany, a niedopowiedzenie prędzej czy później wyjdzie na jaw . Nauczyciel jeśli jest taka potrzeba powinien szczerze informować rodziców o przebiegu dnia w przedszkolu, w zachowaniu dziecka i zauważonych postępach lub napotkanych trudnościach. Rodzic z kolei, powinien zgodnie z prawdą poinformować nauczyciela o sytuacji zdrowotnej, problemach wychowawczych czy niepokojących zachowaniach.
Nauczyciel codziennie spędza z dziećmi dużo czasu i z łatwością zauważy i wychwyci ,że coś jest nie tak… Mówienie , że "w domu nigdy tak nie robi ", albo że "musiał się tego nauczyć w przedszkolu" mija się z celem i tak naprawdę działa na niekorzyść dziecka. A przecież celem rodziców i wychowawców przedszkolnych jest to samo - dobro dziecka, rozwijanie jego zdolności i wspomaganie rozwoju. Unikanie problemu i wypieranie prawdy to działanie na krótki czas - z prawdą i tak, prędzej czy później, trzeba się będzie zmierzyć! Nauczyciel w tej sprawie będzie na pewno sprzymierzeńcem rodzica.
PO TRZECIE CIERPLIWOŚĆ I WYROZUMIAŁOŚĆ
Życie szybko się toczy, wszyscy gdzieś pędzą, śpieszą się i gonią za swoimi sprawami, ale w przedszkolu tempo życia trzeba nieco zwolnić. Gdy chodzi o dziecko i jego rozwój należy uzbroić się w cierpliwość i zaopatrzyć w dużą dozę wyrozumiałości. Rodzicu - nie oczekuj, że w ciągu tygodnia dziecko będzie śpiewać kilka piosenek i recytować wiersze na każdą okazję. Proszę ,nie wymagaj, by nauczyciel pamiętał „ na już” o wszystkich prośbach (a bywa ich mnóstwo), proszę pamiętaj , że ma pod opieką całą grupę maluchów i jest zwykłym, normalnym człowiekiem. Rodzicu pomóż stworzyć atmosferę zaufania, życzliwości i sympatii. Obie strony powinny dać sobie czas na wzajemne poznanie, rozmawiać ze sobą i po prostu być dla siebie ludzcy, życzliwi i wyrozumiali .
PO CZWARTE WSPÓŁDZIAŁANIE
Prawda jest taka, że nawet najlepszy nauczyciel oraz najlepsze metody i techniki wychowawcze nie dadzą oczekiwanych efektów, jeżeli nie będzie istniało wsparcie ze strony rodziców. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, które mają trudności ze swoim zachowaniem i potrzebują dodatkowego wspomagania. Tylko współpraca i porozumienie między rodzicami dziecka a wychowawcą w przedszkolu daje najlepsze rezultaty i najlepiej wpływa na dziecko. Co jest potrzebne do takiej współpracy? Dobra wola - to na pewno, a oprócz niej zaufanie, szczerość i często gotowość na wprowadzenie zmian, nowych zasad i reguł lub zwrócenie się o pomoc do strony specjalisty.
Dla dobra dziecka Drodzy Rodzice zaakceptujcie i uszanujcie zasady obowiązujące w przedszkolu, rytm dnia, panujące w placówce zwyczaje i tradycje, a także ze zrozumieniem przyjmijcie wskazówki i zalecenia nauczyciela.
Najważniejsze, aby nasza współpraca przyniosła efekty w postaci szczęśliwego i uśmiechniętego wychowanka. A to jest warte każdego wysiłku…