•  
           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

           

          Pomysły na kreatywne zabawy

          i prace dla dzieci na lato

           

           
           
          ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
           

           

          --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

          Eksperyment - myjąca ciastlina

          Myjąca ciastolina

          ---------------------------------------------------------------------

           

           

           

           

           


           



          15 deszczowych inspiracji do zabawy w domu

          • Niepowtarzalna parasolka. W sklepach od jakiegoś czasu można kupić specjalne parasolki, do których są dołączone wodoodporne mazaki. Niektóre takie parasolki posiadają narysowane wzory, które wystarczy jedynie pokolorować. Taki gadżet sprawi, że dziecko nie będzie mogło się doczekać kolejnego deszczu.
          • Kolorowe krople. Naszkicuj na kartce papieru obrys kropli. Niech maluch ją pokoloruje różnymi kolorami kredek. Zakazany jest jedynie kolor niebieski.
          • Chmura. Niebieska farbka przyda się za to do malowania palcami chmury, z której pada deszcz. Jeśli chcesz, przed malowaniem do kartki papieru przyklej cienką warstwę waty. Po zmoczeniu pędzlem taka chmura nabiera ciekawej faktury.
          • Podróże kroplą. Do tej zabawy będą potrzebne farby akwarelowe, kartka, kubeczek z wodą i pędzelek. Polega ona na tym, że w jednym rogu kartki należy zrobić dużą kroplę wody zabarwionej wybraną farbką. Następnie tak przechylać kartkę, żeby kolorowa kropla poruszała się po powierzchni. Potem można dodać kroplę o innej barwie i powtórzyć przechylanie kartką. W rezultacie na papierze powinien wyjść interesujący wzór.
          • Talizman na pogodę. Stworzysz go z pociechą z różnych drobnych przedmiotów, jakie znajdziecie w domu. Mogą to być kawałki włóczki, materiałów, kamyczki, ścinki papieru, muszelki, koraliki, guziczki itp. Na końcu nawlecz go na tasiemkę i powieś dziecku na szyi lub w widocznym miejscu w jego pokoju.
          • Bańki mydlane. Zabawa sprawdzona i przez wszystkich lubiana, chociaż łatwo o niej zapomnieć. A przecież deszczyk z baniek mydlanych nie zaszkodzi nawet przeziębionym maluchom. Warto kupić obręcz do robienia dużych baniek mydlanych lub specjalny pistolet, który strzela bańkami. Jeżeli i ty kupisz sobie taki pistolet, możecie urządzić bitwę.
          • Deszczyk dla roślin. Większość rodzin posiada kwiaty w doniczkach na parapecie. Pozwól dziecku, żeby za pomocą spryskiwacza stworzyło deszcz dla domowych roślin.
          • Ozdoby do roślin doniczkowych. Deszczyk ze spryskiwacza może nie wystarczyć, żeby w domu oddać klimat jesiennej ulewy. Zaproponuj dziecku, żeby stworzyło z papieru ozdoby, które przymocujecie do patyczków, a następnie wsadzicie do doniczek. Przykładowe wzory to: kalosz, konewka, kropla, parasolka, chmura.
          • Deszczowy deser. Wspólnie z maluchem stwórzcie deser, który poprawi wam humor. Jego zrobienie nie jest zbyt skomplikowane – potrzebujesz jedynie niebieskiej galaretki (lub żelatyny i niebieskiego barwnika spożywczego) oraz foremki w kształcie kropli. Jeżeli jej nie posiadasz, to łatwo ją zrobić na przykład z kartonu po mleku. Przygotujcie galaretkę według przepisu na opakowaniu, ale dodając nieco mniej wody, niż sugeruje producent. Następnie wylejcie ją na półmisek lub formę do ciasta i włóżcie do lodówki. Po kilku godzinach wytnijcie krople i ułóżcie je na talerzykach. Deszczowy podwieczorek jest gotowy.
          • Płaszczyk przeciwdeszczowy dla misia lub lalki. Przyda wam się mocna reklamówka i taśma klejąca. Rozetnij reklamówkę. Na wewnętrznej stronie narysuj wzór poszczególnych części. Pomóż sobie, zaglądając do Internetu w poszukiwaniu wykrojów do płaszczy dla dzieci. Maluch niech wytnie wszystkie elementy, a później posklejajcie je taśmą. Taki strój dla misia bądź lalki ładnie wygląda udekorowany naklejkami.
          • Taniec Indian. Wprawdzie Indianie tańczyli, żeby przywołać deszcz, ale wy możecie zatańczyć specjalny taniec, żeby odgonić chmury. Jeśli macie jakieś instrumenty, warto dodatkowo zagrać magiczną muzykę, która wzmocni moc waszych pląsów.
          • Parasolkowy witraż. Poproś malucha, żeby pomalował na ciemny kolor kartkę z bloku technicznego. Kiedy wyschnie, wytnij z niej wzór parasolki. Następnie niech twoja pociecha każdy z trójkątów tworzących czaszę parasolki wyklei innym kolorem bibuły prasowanej. Gotowy witraż przyklejcie na szybie w oknie.
          • Tęcza z plasteliny. Prosta zabawa, do której nie potrzeba większego zaangażowania ze strony rodzica. Namów dziecko, żeby na kartce papieru wykleiło dużą tęczę za pomocą plasteliny.
          • Schron. Albo inaczej baza. Za pomocą koców, narzut, starych firanek stwórzcie bazę przed „burzą z piorunami”, jaka rozpętała się w waszym domu. W środku planujcie, jak przetrwacie nawałnicę.
          • Wielka kąpiel zabawek. Przyjemne z pożytecznym. Umyjecie zabawki, a jednocześnie możecie się bawić, że prysznic dla zabawek to deszcz.

           




           





           



           

           

           


           

           

           

           



           


           

           




           


          24 pomysły na świąteczne zabawy z dziećmi

           

          1 grudnia

          Napisz list do św. Mikołaja.

          2 grudnia

          Przeczytaj zimowe opowiadanie, w którym występuje św. Mikołaj.

          3 grudnia

          Tworzymy ozdoby na choinkę z masy solnej lub porcelanowej – aniołek, gwiazdki, bombki. To niepowtarzalne ozdoby na choinkę lub drobny prezent dla kogoś bliskiego.

          4 grudnia

          Tworzenie szopki lub świątecznego aniołka.

          5 grudnia

          Kruche ciasteczka to pyszny przysmak. Przygotujcie i ugniećcie razem ciasto. Wykrójcie świąteczne kształty. Udekorujcie lukrem. Niech będzie słodko i kolorowo.

          6 grudnia

          Sprawdź, co zostawił dla Ciebie św. Mikołaj!

          7 grudnia

          Zróbmy dziś dzień renifera. Od najprostszych pomysłów od zrobienia opaski na włosy, słuchanie piosenki po Rudolfie Czerwonym po wymyślone gry planszowe i ruchowe. Czy znasz imiona najsłynniejszych reniferów? Ciekawostki o prawdziwych reniferach: gdzie żyją, co jedzą, czy renifer może być na prawdę czerwony nos?

          8 grudnia

          Zrób świąteczny lampion ze słoika.

          9 grudnia

          Przygotuj kartki świąteczne dla bliskich osób. W tle słuchajcie kolęd.

          10 grudnia

          Zrób świąteczny wieniec na drzwi lub na stół. Dzięki niemu pokój wypełni się świątecznym zapachem. Wykorzystaj zielone gałązki, małe bombki, wstążki, szyszki, wysuszone pomarańcze.

          11 grudnia

          Wieczór książkowo-planszówkowy z gorącym kakao.

          12 grudnia

          Pieczenie pierników do jedzenia i jako ozdoby na choinkę.

          13 grudnia

          Tworzenie opasek świątecznych na głowę np. z rogami renifera, śnieżkami.

          14 grudnia

          Podchody – na kartce znajdują się wskazówki, które prowadzą do ukrytej niespodzianki.

          15 grudnia

          Naucz się mówić wesołych świąt w wybranych dwóch językach oprócz polskiego i angielskiego

          16 grudnia

          Zapoznaj się z tradycjami świątecznymi w Polsce i 2 innych krajach.

          17 grudnia

          Zabawy śniegiem - jest śnieg za oknem? Wybuduj dzisiaj igloo. Nie ma? Zrób go sam w domu.

          18 grudnia

          Udekoruj świątecznie swój pokój.

          19 grudnia

          Zimowa wycieczka na spacer wśród światełek lub na jarmark świąteczny.

          20 grudnia

          Naucz się śpiewać ulubioną kolędę lub zagraj ją na instrumentach.

          21 grudnia

          Wypełniamy dom zapachem – robimy świeczki z pomarańczy i goździków.

          22 grudnia

          Czas na czarodziejski worek. Włóż do niego rękę i zgadnij, co się w nim znajduje?

          23 grudnia

          Czas na ubieranie choinki.

          24 grudnia

          Porozmawiaj z mamą/tatą o potrawach wigilijnych i tradycjach tego dnia. Pomóż w świątecznych przygotowaniach.