• Kiedy do logopedy?

Rodzicu niezwłocznie udaj się do logopedy gdy:

- podczas artykulacji głosek [t], [d], [n], [s,z,c,dz], [sz,ż,cz,dż] dziecko wsuwa język między zęby lub ociera nim o wargę, bo na każdym etapie rozwoju jest  to  wada, z której się nie wyrasta i która coraz bardziej się utrwala,

- dostrzegasz zmiany anatomiczne w budowie narządów mowy dziecka,

- dziecko nawykowo mówi przez nos,

- masz wątpliwości czy dziecko dobrze słyszy,

- po ukończeniu 4 roku życia dziecko:-zamienia głoski dźwięczne na bezdźwięczne: [d] na [t]–zamiast domek mówi [tomek], [w] na [f] –zamiast woda mówi [fota], [g] na [k] –zamiast gęś mówi  [kęś], [b] na [p”] –zamiast buda mówi [puta],

-wymawia głoski [s,z,c,dz] jak [ś,ź,ć,dź],-myli głoski o podobnym brzmieniu np. [s] i [c] –zamiast sala mówi [cala], [sz] i [cz] –zamiast czyta mówi [szyta],

- dziecko  pod  koniec  3  roku  życia nie  wymawia  samogłosek ustnych: a, o, u, e, i, y

- dziecko  zniekształca  głoski, zastępuje  je  innymi  nie  występującymi  w  języku polskim np. wymawia głoskę [r]gardłowo.

Trzeba wiedzieć, że zastępowanie głosek trudniejszych łatwiejszymi nie jest wadą wymowy, ale swoistą cechą rozwoju mowy. Jeżeli jednak poszczególne głoski nie są substytuowane głoskami znanymi w języku polskim, ale „obco brzmiącymi” dźwiękami,  wówczas  warto  zanotować  sobie takie słowa i  skonsultować  się       z logopedą,

-dziecko  wyraźnie  jąka  się  (miewa  częste  blokady, utrudniony   start   mowy i uporczywie powtarza jakąś głoskę lub sylabę).

Trzeci migdałek

O tym czy migdałek jest  przerośnięty i czy należy go usunąć chirurgicznie decyduje laryngolog dziecięcy. Przerost  migdałka  gardłowego prowadzi  do  wielu  niekorzystnych zmian. Znajdując się na tylnej ścianie nosogardzieli i powiększając się stale  lub  okresowo, upośledza drożność jamy nosowej, co skutkuje niewłaściwym sposobem oddychania dziecka. Niewłaściwy  sposób  oddychania może  spowodować powstanie   wady   zgryzu.    Ciągłe  oddychanie przez  rozchylone  usta  prowadzi w  konsekwencji  do  osłabienia  mięśni żuchwy i mięśni języka odpowiedzialnych za utrzymywanie go w jamie ustnej. Powoduje to niekontrolowane wsuwanie czubka języka między zęby –wymowę międzyzębową. U dzieci  z  przerośniętym  migdałkiem  gardłowym występuje  często   tzw.  mowa „nosowa”. Nadmierne  rozmiary migdałka powodują utrudniony przepływ powietrza przez jamę nosową, co może być przyczyną nosowania  zamkniętego, czyli braku lub osłabienia rezonansu nosowego głosek nosowych.

Objawy przerośniętego i obrzękniętego „trzeciego migdałka”:

- zablokowany i niedrożny nos (dziecko  oddycha wyłącznie przez usta zarówno podczas  snu,   jak i w ciągu dnia),

-problemy  ze  spaniem  (bezdechy  podczas  snu,  częste  wybudzanie  się  ze  snu,  zmęczenie         i niewyspanie)

-chrapanie podczas snu,

-nawracające stany zapalne gardła,

-nawracające zapalenia oskrzeli i zapalenia płuc, będące skutkiem   oddychania   przez   usta –dziecko   oddycha zimnym  oraz  niewystarczająco nawilżonym i oczyszczonym powietrzem, co sprzyja infekcjom, zapalenia  zatok  przynosowych –na skutek nieprawidłowego toru oddychania upośledzona zostaje wentylacja zatok, mających połączenie z jamą nosową,

-nawracające  ostre  zapalenia  ucha  środkowego,

wysiękowe  zapalenie  ucha  środkowego( ucho nie boli więc dziecko może nie zgłaszać dolegliwości )

- przewlekłe  ropne  zapalenie  ucha  środkowego –przerośnięty  migdałek  gardłowy  może doprowadzić do niedrożności trąbki słuchowej, której ujście znajduje się w jego pobliżu,    a utrudniona wentylacja ucha środkowego ułatwia rozwój stanów zapalnych, zmiana barwy głosu –mowa „nosowa”.

Przerośnięty migdałek gardłowy nie pozostaje bez wpływu na zachowanie dziecka, które często jest marudne, senne, zmęczone i apatyczne, skarży się na bóle głowy oraz traci apetyt. Nie zawsze występują wszystkie objawy związane z przerostem „trzeciego migdałka”. Rodzice powinni być jednak czujni i bacznie obserwować swoje dzieci.

Źródło: M. Dykacz ( Poradnik logopedycny)