• Cyfrowa Mapa Dorzecza Warty

        • Opis projektu

          Projekt CMDW jest zorientowany na nauki przyrodnicze, społeczne i matematykę i sprzyjać budowaniu pogłębionych związków uczniów z „małą ojczyzną”. Uczenie metodą dociekania naukowego ma służyć poznawaniu struktur i zależności w środowisku społeczno-przyrodniczym poprzez analizę relacji w czasie i przestrzeni.

          W ramach CMDW planowane jest wykonywanie głównie w terenie, obserwacji, pomiarów i eksperymentów oraz wykorzystywanie komputerów do:
          - przetwarzania, wizualizacji, analizy i interpretacji własnych wyników,
          - zestawiania wyników grup uczniowskich z jednej szkoły z pomiarami wykonywanymi w innych szkołach dzięki serwerowi mapowemu (geoserwerowi) i internetowej bazie danych.

          Problematyka, którą obejmują scenariusze zajęć realizowanych w ramach CMDW, dotyczy zjawisk pogodowych i klimatu, hałasu, odpadów i innych form zanieczyszczenia środowiska, emisji CO2 z gospodarstw domowych oraz cen produktów spożywczych.

          Efektem końcowym podprojektu będą także kompetencje, umiejętności i wzrost rozumienia przez uczniów podstawowych związków pomiędzy przyrodą, a różnorodną działalnością współczesnych społeczeństw.

          Nazwa podprojektu wynika z faktu, że projekt CSW@2020 obejmuje swoim zasięgiem województwo wielkopolskie, a 87% jego powierzchni znajduje się w granicach dorzecza Warty.

           

          Więcej informacji o projekcie: https://www.csw2020.com.pl/cyfrowa-mapa-dorzecza-warty/